Aktivitet

Stadsvandring med ölprovning

Tis 22 september 2026
18:00 – 20:30
Start: Sjöfartsmuseet Akvariets entré. Mål: Porterkaret framför hotell Waterfront
250 kronor + serviceavgift Återbetalas ej. Begränsat antal platser
Boka
Google

En stadsvandring i det gamla Majorna med avslutande ölprovning!


I det gamla Majorna låg krogarna tätt, poliserna var få och Allmänna vägen med sjömanskrogar och bordeller var en farlig gata. Sprit var en del av lönen, slagsmål hörde till vardagen och kvinnor som Eva Ax och Karin på Sågen var krogägare.

I Majorna låg också bryggerier, stora och små. Vi berättar om vildsint alkoholbruk, men också om motkrafterna. Vi avslutar med en ölprovning i Porterkaret vid Klippan. Där berättar vi om olika öl, dess historia och tillverkning samt hur ölets historia hänger ihop med sjöfartens.

Ett samarbete med Otto Lundell, porterpedagog. 

Praktisk information
Vandringen startar vid Sjöfartsmuseet Akvariet och avslutas vid porterkaret framför hotell Waterfront.

Begränsat antal platser. För att delta på vandringen behöver du uppvisa betalningsbekräftelse. Max 4 biljetter per bokning.
Enklare högtalarutrustning används.

Biljett kostar 250 kr + serviceavgift. Biljettpriset återbetalas ej.

Vänligen observera att Porterkaret där provningen sker inte är tillgänglighetsanpassat och att utrymmet är trångt.

Fler stadsvandringar

Järnbärarnas Haga
Ons 17 jun
Stadsvandring
Järnbärarnas Haga Haga växte fram under 1600-talet och var då Göteborgs första förstad. Stadsdelen bebyggdes till en början av låga trähus med trädgårdar.
13:00 – 14:30
Fullbokat
Långgatorna
Ons 24 jun
Stadsvandring
Långgatorna En stadsvandring i det som en gång var Göteborgs gamla hamnkvarter med tatueringsalonger och ljusskygga ölhak.
13:00 – 14:15
Fullbokat
Mariebergs Kyrkogård
Ons 24 jun
Stadsvandring
Mariebergs Kyrkogård På den här kyrkogårdsvandringen lär du dig tyda Majornas särprägel med sin sjöanknytning och du får veta mer om vad gravstenarna säger om samhället – förr och idag.
18:00 – 19:15
Masthugget och Stigberget
Ons 1 jul
Stadsvandring
Masthugget och Stigberget Från Masthuggstorget tar vi oss upp över Stigberget via Masthuggskyrkan och avslutar på Stigbergstorget. Ser vi några spår efter sjömännen?
13:00 – 14:30
Fullbokat
Gator i Kungsladugård
Ons 8 jul
Stadsvandring
Gator i Kungsladugård En kringelikrokig tur över Älvsborgs slotts gamla marker!
18:00 – 19:30
Emigranternas gator
Ons 15 jul
Stadsvandring
Emigranternas gator En stadsvandring i Västra Nordstan, i den stora utvandringens spår.
13:00 – 14:30
Fullbokat
Färjenäs
Ons 15 jul
Stadsvandring
Färjenäs I denna vandring berättar vi om området under 1800- och 1900-talet, med badbarn, sommarvillor, industrier och arbetarbostäder.
18:00 – 19:30
Fullbokat
Nya kvarter, gamla gator
Tors 23 jul
Stadsvandring
Nya kvarter, gamla gator Stadsdelarna Majorna, Masthugget och Haga var förr hem åt sjömän, varvsarbetare och hamnsjåare, men mycket har hänt sedan dess. 
13:00 – 14:15
Slottsberget och Lindholmen
Ons 29 jul
Stadsvandring
Slottsberget och Lindholmen Vi berättar om varvets utveckling och om hur platsen förändrats efter det.
13:00 – 14:30
Mariebergs Kyrkogård
Tors 30 jul
Stadsvandring
Mariebergs Kyrkogård På den här kyrkogårdsvandringen lär du dig tyda Majornas särprägel med sin sjöanknytning och du får veta mer om vad gravstenarna säger om samhället – förr och idag.
13:00 – 14:15
Lag och ordning i Majorna
Ons 5 aug
Stadsvandring
Lag och ordning i Majorna I det gamla Majorna låg sjömanskrogarna tätt och nöden var stor bland vindlande gränder och vindpinade ruckel.
18:00 – 19:30
Gathenhielmska reservatet
Tors 6 aug
Stadsvandring
Gathenhielmska reservatet I Gathenhielmska reservatet finns många hus kvar från det gamla sjöfararsamhället Majorna.
13:00 – 14:00
Fullbokat