Aktivitet

Kvinnor och havet: Berättelser från 1900-talet

Tors 11 september 2025
18:00 – 19:00
Ostindiesalen, plan 2
Ingår i entrébiljetten Fri entré under 20 år
Boka
Google

Kvinnors relation till havet har ofta ifrågasatts eller beskrivits i passiva termer. Det tydligaste exemplet på det senare är sjömanshustrun. Men trots en negativ inställning till kvinnliga sjömän har dessa alltid arbetat på sjön.

Föredraget kommer att ge en introduktion till kvinnor vid och på havet under 1900-talet och lyfta fram tre berättelser: livet för kvinnorna uppåt kusten, hyttstäderskorna på Svenska Amerikalinjen samt sjömanshustruns ibland hårda lott.


Tomas Nilsson är lektor i historia vid Halmstad Högskola.
Föreläsningen arrangeras i samarbete med studieförbundet Folkuniversitetet Göteborg.

Praktisk information

Programmet ingår i entrébiljetten till museet, men har begränsat antal platser. Var på plats vid receptionen senast 10 minuter innan programmet börjar, därefter bokas din plats av om det är kö. Obokade platser släpps fram till att programpunkten börjar.

Kom ihåg att avboka din plats om du får förhinder! Maila då: info.sjofartsmuseetakvariet@kultur.goteborg.se

Fotot visar Emy Huldtgren med sonen Claes ombord på fartyget EKNAREN år 1923, då fartyget låg i hamn i Antwerpen. Hennes man var sjökapten Oscar Huldtgren.