Hoppa till huvudinnehåll

Kontakta oss

Kontakta museet 
info.sjofartsmuseum@kultur.goteborg.se

Boka visningar/lektioner
bokningar.sjofartsmuseum@kultur.goteborg.se

administration och fastighet

Carina Sjöholm
Museichef
Tel: 031-368 36 41
carina.sjoholm@kultur.goteborg.se

Anders Gäfvert
Kontorsvaktmästare
Tel: 031-368 35 67
anders.gafvert@kultur.goteborg.se

Sara Teike
Administratör / Ekonom
föräldraledig
 

Pontus Forslund
Chef Administration och fastighet
Tel: 031-368 36 61
pontus.forslund@kultur.goteborg.se

Robert Gaisek
Teknisk intendent
Tel: 031-368 31 56
robert.gaisek@kultur.goteborg.se

Akvariet

Björn Källström
Utvecklingsledare
Tel: 031-368 35 74
bjorn.kallstrom@kultur.goteborg.se

David Sällström
Marinbiolog / Pedagog
Tel: 031-368 35 76
david.sallstrom@kultur.goteborg.se

Jens Fahlström
Marinbiolog / Pedagog
Tel: 031-368 35 64
jens.fahlstrom@kultur.goteborg.se

Jens Ulvås
Marinbiolog
Tel: 031-368 35 62
jens.ulvas@kultur.goteborg.se

Frida Gebel
Marinbiolog / Pedagog 
föräldraledig

Arkiv och samlingar

Charlotta Dohlvik
Enhetshef Samlingar
Tel: 031-368 35 72
charlotta.dohlvik@kultur.goteborg.se

Anneli Blom
Intendent samlingar
Tel: 031-368 35 78
anneli.blom@kultur.goteborg.se

Cilla Ingvarsson
Samlingsregistrator
Tel: 031-368 35 59
cilla.ingvarsson@kultur.goteborg.se

Anna Billing Wetterlundh
Konservator
Tel: 031-368 31 65
anna.wetterlundh@kultur.goteborg.se

Johnny Lauritsen
Föreståndare magasin
Tel: 031-368 35 57
johnny.lauritsen@kultur.goteborg.se

Mikael Svensson
Museiassistent
Tel: 031-368 35 70
mikael.svensson@kultur.goteborg.se

Regina Rexberg
Biblioteksassistent / Värd 
Tel: 031-368 35 65
regina.rexberg@kultur.goteborg.se

KOMMUNIKATION

Marie Wettmark
Kommunikatör & webbansvarig
Tel: 031-368 36 06
marie.wettmark@kultur.goteborg.se

Isa Andersson
Kommunikatör & pressansvarig
Tel: 031-368 31 60
isa.andersson@kultur.goteborg.se

Lucia Escarate
Kommunikatör digitala medier
Tel: 031-368 36 54
lucia.escarate@kultur.goteborg.se

Publik verksamhet

Karl Arvidsson
Enhetschef Publika möten
Tel: 031-368 32 68
karl.arvidsson@kultur.goteborg.se

Annika Jensie
Värd
Tel: 031-368 35 82
annika.jensie@kultur.goteborg.se

Karl Hellervik  
Intendent Pedagogik
Tel: 031-368 35 69
karl.hellervik@kultur.goteborg.se

Lars Brunhage
Värd
Tel: 031-368 35 75
lars.brunhage@kultur.goteborg.se

Madeleine Johansson
Värd / Museibutik
Tel: 031-368 35 66
madeleine.johansson@kultur.goteborg.se

Maria Lindahl
Programsamordnare
föräldraledig
 

Ninna Boberg
Värd / Pedagog
Tel: 031-368 35 79
ninna.boberg@kultur.goteborg.se

Åsa Lilliestam
Värd / Pedagog
Tel: 031-368 35 80
asa.lilliestam@kultur.goteborg.se

Johanna Holst Palmborg
Programsamordnare (föräldravikariat)
Tel: 031-368 36 53
johanna.holst.palmborg@kultur.goteborg.se

UTSTÄLLNINGAR

Helena Joelsson Ekström
Enhetschef Utställningar
Tel: 031-368 36 76
helena.joelsson.ekstrom@kultur.goteborg.se

Jessica Rågholm
Utställningsproducent
Tel: 0709-66 11 80
jessica.ragholm@kultur.goteborg.se

Jonathan Jarl
Teknisk producent
Tel: 031-368 35 71
jonathan.jarl@kultur.goteborg.se

Pernilla Elmtén
Formgivare
Tel: 031-368 36 28
pernilla.elmten@kultur.goteborg.se

Tommy Pettersson
Tekniker
Tel: 031-36 835 58
tommy.pettersson@kultur.goteborg.se

Utställningar

Närbild på vatten med vågor i.

Min flykt över havet på Stadsbiblioteket

I alla tider har människor korsat hav för att söka sig ett bättre liv – undan fattigdom, krig och förföljelse. Havet är en evighet av både hopp och hot.

Närbild på övre delen av ett ansikte. Personen tittar rakt in i kameran och har ett cyklop på huvudet och håret är rufsigt och fuktigt..

Haenyeo - Havets kvinnor

På ön Jeju utanför Sydkorea lever dykarkvinnorna haenyeo. Den tusenåriga traditionen är idag listad på UNESCO över mänsklighetens immateriella kulturarv. Kvinnorna lever i symbios med havet, vågorna och stormarna.

Orange fiskar simmar i akvarier

Akvariet 

Dyk ner under vattenytan och upptäck sjöhästar, korallrev och krabbor. Här kan du lära dig mer om vår havsmiljö, få reda på om sjöborrar har ögon eller varför clownfisken byter kön.