Hoppa till huvudinnehåll

Kontakta oss

Museets reception
Tel: 031-368 35 50
info.sjofartsmuseum@kultur.goteborg.se

Arkiv & samlingar
arkivetsjofart@kultur.goteborg.se

Boka visningar/lektioner
Tel: 031-368 35 55
Mobil: 0722-111 260
Telefontider mån 9 – 11, ons 13 – 15
bokningar.sjofartsmuseum@kultur.goteborg.se

Biblioteket
Tel: 031-368 35 65
regina.rexberg@kultur.goteborg.se

Sjöfartscaféet
Tel: 031-24 87 33
sjofartscafeet@gmail.com

administration

Björn Varenius
Museichef 
Tel: 031-368 35 60
bjorn.varenius@kultur.goteborg.se

Anders Gäfvert
Kontorsvaktmästare
Tel: 031-368 35 67
anders.gafvert@kultur.goteborg.se

Robert Gaisek
Teknisk intendent
Tel: 031-368 31 56
robert.gaisek@kultur.goteborg.se

Sara Teike
Administratör / Ekonom
Tel: 031-368 35 51
sara.teike@kultur.goteborg.se

Akvariet

Björn Källström
Utvecklingsledare
Tel: 031-368 35 74
bjorn.kallstrom@kultur.goteborg.se

David Sällström
Marinbiolog / Pedagog
Tel: 031-368 35 76
david.sallstrom@kultur.goteborg.se

Jens Fahlström
Marinbiolog / Pedagog
Tel: 031-368 35 64
jens.fahlstrom@kultur.goteborg.se

Jens Ulvås
Marinbiolog
Tel: 031-368 35 62
jens.ulvas@kultur.goteborg.se

Frida Gebel
Marinbiolog / Pedagog 
Tel: 031-368 35 65
frida.gebel@kultur.goteborg.se

Arkiv och samlingar

Anneli Blom
Intendent samlingar
Tel: 031-368 35 78
anneli.blom@kultur.goteborg.se

Cilla Ingvarsson
Samlingsregistrator
Tel: 031-368 35 59
cilla.ingvarsson@kultur.goteborg.se

Johnny Lauritsen
Föreståndare magasin
Tel: 031-368 35 57
johnny.lauritsen@kultur.goteborg.se

Mikael Svensson
Museiassistent
Tel: 031-368 35 70
mikael.svensson@kultur.goteborg.se

Regina Rexberg
Biblioteksassistent / Värd 
Tel: 031-368 35 65
regina.rexberg@kultur.goteborg.se

Yngve Björndahl
Modellkonservator
Tel: 031-368 35 56
yngve.bjorndahl@kultur.goteborg.se

KOMMUNIKATION

Susanne Fägersten Sabel
Enhetschef Kommunikation & Marknad
Tel: 031-368 35 37
susanne.fagersten.sabel@kultur.goteborg.se

 

Eva Rosengren
Kommunikation & Marknad
Tel: 031-368 35 63
eva.rosengren@kultur.goteborg.se

Marie Wettmark
Kommunikation & Marknad (tjänstledig)

Publik verksamhet

Karl Arvidsson
Enhetschef Publika möten
Tel: 031-368 32 68
karl.arvidsson@kultur.goteborg.se

Annika Jensie
Värd
Tel: 031-368 35 82
annika.jensie@kultur.goteborg.se

Karl Hellervik  
Intendent Pedagogik
Tel: 031-368 35 69
karl.hellervik@kultur.goteborg.se

Lars Brunhage
Värd
Tel: 031-368 35 75
lars.brunhage@kultur.goteborg.se

Madeleine Johansson
Värd / Museibutik
Tel: 031-368 35 66
madeleine.johansson@kultur.goteborg.se

Maria Lindahl
Programsamordnare
Tel: 031-368 35 53
maria.lindahl@kultur.goteborg.se

Ninna Boberg
Värd / Pedagog
Tel: 031-368 35 79
ninna.boberg@kultur.goteborg.se

Åsa Lilliestam
Värd / Pedagog
Tel: 031-368 35 80
asa.lilliestam@kultur.goteborg.se

UTSTÄLLNINGAR

Helena Joelsson Ekström
Enhetschef Utställningar
Tel: 031-368 36 76
helena.joelsson.ekstrom@kultur.goteborg.se

Charlotta Dohlvik
Utställningsproducent
Tel: 031-368 35 72
charlotta.dohlvik@kultur.goteborg.se

Göran Fors
Utställningsproducent
Tel: 031-368 35 61
goran.fors@kultur.goteborg.se

Jessica Rågholm
Utställningsproducent
Tel: 0709-66 11 80
jessica.ragholm@kultur.goteborg.se

Jonathan Jarl
Tekniker / AV-tekniker
Tel: 031-368 35 71
jonathan.jarl@kultur.goteborg.se

Pernilla Elmtén
Formgivare
Tel: 031-368 36 28
pernilla.elmten@kultur.goteborg.se

Tommy Pettersson
Tekniker
Tel: 031-36 835 58
tommy.pettersson@kultur.goteborg.se

Utställningar

Orange fiskar simmar i akvarier

Akvariet 

Dyk ner under vattenytan och upptäck sjöhästar, korallrev och krabbor. Här kan du lära dig mer om vår havsmiljö, få veta på vilket sätt drakfisken är giftig eller varför clownfisken byter kön.  

Poster

Amerikafeber

På Svenska Amerika Liniens båtar färdades både emigranter och lyxresenärer. I utställningen får du följa Amerikabåtarnas brokiga historia och människorna som åkte med dem.  

Segelfartygens tid

Segelfartygens tid

Om svensk sjöfart ur ett historiskt perspektiv. Spännande berättelser från de gamla varven, vad som hände när ångfartygen kom och livet ombord. 

Bra att veta